ICA-butikerna i Dalarna premiumpartner till Beyond Skiing
ICA-butikerna i Dalarna via Matmasarna AB kliver in som premiumpartner till Beyond Skiing.
— Vi ska vara publikens bästa vän, säger Mats Andersson, ordförande för ICA-butikerna i Dalarna.
ICA-butikerna i Dalarna via Matmasarna AB var samarbetspartners till Beyond Skiing redan när Falun senaste gången stod som värd för Skid-VM.
— Jag har flera starka minnen från VM i Falun 2015. Ett är att vi delade ut tårtor till det svenska vallateamet varje gång det blev svenskt guld. Det var väldigt kul att vi på det sättet kunde lyfta det hårt arbetande vallateamet och det blev dessutom väldigt uppskattat, säger Mats Andersson som driver ICA Slätta i Falun och som dessutom är ordförande i Matmasarna.
ICA-butikerna i Dalarna samarbetar i en rad frågor, bland annat gentemot lokala producenter och leverantörer. Nu har ICA-butikerna skrivit avtal att bli premiumpartner till Beyond Skiing inför vinterns stora skid- och folkfest; Skid-VM i Falun 2027.
— Vi har, tillsammans med ICA centralt, arbetat med vårt engagemang i VM 2027 ända sedan VM i Trondheim 2025. ICA är en aktör som gör en rad samhällsinsatser och vi är nära människors vardag och därför känns det väldigt bra att vi kan vara en aktiv del i ett arrangemang och en folkfest som kommer att påverka en rad människor i Dalarna under den kommande vintern, säger Mats Andersson.
Hur kommer jag som kund märka i era butiker att VM nu närmar sig?
— Vi kommer redan i början av nästa år inleda arbetet med att lyfta fram VM i våra butiker. Vår målsättning är sedan att vi ska vara, eller bli, publikens bästa vän med exempelvis mössor eller västar. Detta ska bidra till att vi gemensamt skapar den där riktigt häftiga stämningen på Lugnet, säger Andersson.
— ICA-butikerna i Dalarna är en mycket engagerad partner till Beyond Skiing som vill utveckla såväl vårt nätverk och vinterns stora folkfest. ICA skapar också möjligheten att lyfta alla Beyond Skiings partners på våra sociala medier likväl som det stora engagemanget vid och under VM är ovärderligt och vi är oerhört tacksamma för deras brinnande engagemang, säger Andreas Kahr, key account manager på Beyond Skiing.
